Seznam dílů

E100 | Róbert Bezák: I u Krista volali „Hosana“ a hned v pátek „Ukřižuj“.

Foto: archiv podcastu


E99 | Stanislav Přibyl: „I když člověk o sobě pochybuje, církev o něm nepochybuje.“

Hostem je redemptorista a nově jmenovaný biskup litoměřické diecéze, Mons. Stanislav Přibyl. Tématem tohoto rozhovoru bude tedy proces a prožívání biskupského jmenování, biskupský úřad, a litoměřická diecéze. Na jakou část svěcení se nejvíce těšíte a proč? Jaké bude jeho biskupské heslo a znak? Jak vnímá poslání biskupa? Má to být hlavně dobrý manažer a nebo hluboký duchovní člověk? A jaké jsou hlavní plány v diecézi? Na tyto a další otázky odpovídají v naší epizodě nově jmenovaný biskup litoměřické diecéze P. ThLic. Stanislav Přibyl, Th.D., CSsR.

Foto: cssr.news


E98 | Seminaristé: „Recept na život? Nebát se dělat rozhodnutí."

Při arcidiecézím setkání mládeže v Kobylisích a s publikem mladých katolíků diskutujeme se třemi bohoslovci. Bohoslovci se sdílí o jejich rozhodnutí vstoupit do semináře, o životě v něm, závazku celibátu a dále i o osobním prožívání jejich povolání. Petr Převrátil se rozhodl vstoupit do semináře při studiu prvního roku jiné vysoké školy a nejvíce se těší na službu lidem. Cesta vrstevníka Jakuba Sobotky, vedla do semináře stejným způsobem. Jakub vnímá jako výzvu to, aby jeho kněžství nebylo o něm, ale zcela o Bohu. O dva roky starší Antonín Matys vstoupil do semináře ihned po maturitě a po dvou letech seminář přerušil. Nyní se vrátil zpět do třetího ročníku a těší se, až v roli kněze uvidí plody svého povolání. Jak sdíleli své rozhodnutí o vstupu do semináře s rodinou a kamarády? Jak probíhá život v semináři? Na co se v kněžství těší a čeho se naopak bojí? Na tyto a další otázky odpovídají v naší epizodě seminaristé pražské arcidiecéze Petr Převrátil, Jakub Sobotka a Antonín Matys.

Foto: farnostsalvator.cz


E97 | Samuel Prívara: „Rozlišování není o metodě, ale o vztahu s Bohem.“

Rodák ze Slovenska a kněz Samuel Prívara mluví o známém jezuitském návodu na život. Spiritualita inspirovaná osobou sv. Ignáce z Loyoly je podle Prívary vhodná pro typického člověka dnešní doby. Pro lidi, kteří toho mají moc a jsou permanentně zavalení povinnostmi. Ke spokojenému životu patří podle Samuela Prívary rozlišování a rozhodování o tom, zda mě daná věc pomáhá na cestě k Bohu, či zda mě od něj naopak odvádí. Klíčem je modlitba, která vytváří podmínky pro pravdivé rozhodování. Co je duchovní útěcha? Je možné ji zažívat i v depresi? Proč je lepší střelná než žádná modlitba? A proč je důležitá každodenní sebereflexe? Na tyto a další otázky najdete odpověď při poslechu této epizody.

Foto: farnostsalvator.cz


E96 | Tomáš Holub: „Rozvířil jsem diskuzi, jak být na blízku lidem, kterým ztroskotal celoživotní projekt.“

Od jara 2023 se v plzeňské diecézi v návaznosti na papežskou exhortaci Amoris laetitia otevřel prostor pro přijímání svátostí pro rozvedené, kteří žijí v novém svazku. Doprovázejícími na této cestě jsou plzeňský biskup Tomáš Holub a jím vybraní kněží, takzvaní misionáři milosrdenství. Ti mají během ročního setkávání připravit zájemce na to, aby mohli opět přijmout svátost smíření a následně eucharistii. Podobnou praxi podle Tomáše Holuba zavedou v budoucnu i jiní tuzemští biskupové. On sám se inspiroval desítkami biskupů z celého světa, kteří změnu zavedli. Na jeho postup se však nedávno otázal kardinál Dominik Duka Vatikánu. Jak na ně papež František odpověděl? Ovlivní nová praxe pohled katolické církve na mimomanželský sex? A co dalšího má biskup Holub v plánu? Na to vše najdete odpovědi v této epizodě.

Foto: wikipedie


E95 | Monika Klimentová: „Synoda je o tom, jak do života církve zapojit všechny lidi.“

Vedoucí tiskového odboru ČBK Monika Klimentová se účastnila říjnové Synody o synodalitě ve Vatikánu. Diskutovalo se o roli žen v církvi, o tom, jak překonat rozkoly, jak si umět naslouchat a církev dál posouvat. Výstupem ze synody nejsou, a podle Klimentové ani nebudou, radikální změny v oblasti katolické nauky či morálky, ale návod na to, jak do života v církvi zapojit skutečně všechny lidi. Zatímco v Evropě klademe důraz např. na LGBT+ komunitu, v Africe řeší, jak naložit s katolíky žijícími v polygamii. Žijeme v evropské katolické bublině? Jaký mají naši biskupové vztah s médii? A proč je náročné komunikovat s novináři, kteří mají vůči církvi předsudky? Na to vše odpovídá v této epizodě Monika Klimentová.

Foto: cbk.cirkev.cz


E94 | Vojtěch Mátl: „Být ceremonářem byl můj sen už od dětství.“

Vojtěch Mátl chtěl být ceremoniářem, tedy tím, kdo řídí liturgické úkony při bohoslužbě, už od 8 let. Funkci zastával nejprve u biskupa Karla Otčenáška, poté u kardinála Dominika Duky, dnes jej můžete vidět po pravici pražského arcibiskupa Jana Graubnera. Všechny tři duchovní podle Mátla spojuje pracovní nasazení a fakt, že nejsou odtržení od reality. To znamená, že žijí radostmi i starostmi obyčejných lidí, utírají nádobí nebo vaří guláš. Vojtěch Mátl si stojí za tím, že pokud se člověk vydá do služeb Bohu, dostane motivaci pracovat pro církev s maximálním nasazením. Proč by se měla církev více soustředit na mladou generaci? Je budoucnost v ženách-jáhenkách? A proč nevnímat pražské arcibiskupství jako „místo nahoře“? Na tyto a další otázky odpovídá ceremoniář Vojtěch Mátl.

Foto: archiv podcastu


E93 | Jeroným Klimeš: „Manželství není pohádka, spíš závod Paříž-Dakar.“

Psycholog Jeroným Klimeš je expertem na rozchody a rozvody. Udržet si dnes dlouhodobý vztah je podle něj mnohonásobně těžší než před několika dekádami. Jeroným Klimeš vidí problém zejména v přechozených a dlouhodobě nereprodukčních svazcích. Potomci naopak partnerský vztah zakonzervují a prodlouží jeho trvanlivost o deset let. Manželství přirovnává Klimeš k závodu Paříž – Dakar. Auta, stejně jako partneři, se v průběhu závodu mění v trosky a nemají záruku, že dojedou do cíle. Pro úspěšné dokončení soutěže je potřeba nedělat hlouposti, jako je zážitkový sex, a vychytat všechny možné závady, kterými může být i patologické chování. Jde zachránit hroutící se manželství? Je dobré říct partnerovi o nevěře? A proč mají křesťané v průměru o 10 let vztah delší, než nevěřící? Na tyto a další otázky odpovídá psycholog Jeroným Klimeš.

Foto: archiv podcastu


E92 | Tomáš Parma: „Noc v Božím hrobě byla velký zážitek.“

Historik Tomáš Parma je rytířem Řádu Božího hrobu. Jeho posláním je ochraňovat a podporovat křesťanství a křesťany ve Svaté zemi. Ti tvoří přibližně 2 % obyvatel Izraele. Jejich situace je poměrně náročná zejména proto, že jsou menšinou, navíc jsou to většinou etničtí Palestinci. Řád Božího hrobu pak vychází z teze, že křesťan je ten, kdo bojuje proti silám zla. Co znamená být rytířem v 21. století? Proč Baziliku Božího hrobu odemykají ráno muslimové? A jak se Řád Božího hrobu vztahuje k dnes velmi kontroverzním křížovým výpravám? Na tyto a další otázky odpovídá odborník na rané církevní dějiny doc. Tomáš Parma.

Foto: oessh.cz


E91 | Kateřina Lachmanová: „Hledat autentičnost je boj na celý život.“

Dvojí život je startovní čára každého z nás. Podle teoložky a psycholožky Kateřiny Lachmanové spočívá mnohdy i v malých lžích a falešném vztahu k sobě a druhým. Problém nastane v momentě, kdy překročíme základní morální pravidla. Nevěra, podvádění, či dokonce zneužívání jsou traumata, se kterými se ve společnosti setkáváme často. Podle spisovatelky a terapeutky Lachmanové nás tyto pády bolí o to víc, pokud se dějí uvnitř církve. Od věřících totiž očekáváme ctnostnější život, a je to dobře. Hlásání Božího slova je totiž mocnější, pokud je podloženo reálným životem a skutky. Jak je těžké si přiznat, že žiji dvojím životem? Musí „to“ vždycky prasknout? Jak se řídit křesťanskou radou: Neodsoudit člověka, ale jeho čin? Otázky probíráme s Katkou Lachmanovou v kontextu sexuálního a psychického zneužívání známými katolickými duchovními Markem Rupnikem a Jeanem Vanierem.

Foto: svetviry.cz


E90 | Biskup Malý: „Odkaz Dany Němcové? Snažte se o rovnou páteř a nečekejte chválu.“

Dana Němcová byla výraznou postavou českého disentu. Patřila k prvním signatářům Charty 77, kde se také potkala s Václavem Malým. Spolu se podíleli i na založení Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Podle biskupa Malého čerpala Dana Němcová sílu z modlitby i čtení písma. Její víra byla vidět především v praktickém životě a pomoci druhým. Nikdy nemoralizovala a dovedla naslouchat. Václav Malý v rozhovoru vyzdvihuje také statečnost, s jakou se Dana postavila totalitnímu režimu, a to i navzdory tomu, že měla doma sedm dětí. Rozhodně nebyla domácí puťka a stále si zachovávala intelektuální jiskru. Jak zní odkaz Dany Němcové pro dnešní dobu? Jaké vzpomínky má Václav Malý na underground? A jaká byla atmosféra v bytě manželů Němcových v 70. letech? Na tyto a další otázky odpovídá někdejší mluvčí Charty 77, spoluzakladatel OF a pražský pomocný biskup Václav Malý.

Foto: archiv podcastu


E89 | Ssemogerere & Miranda: „There is no competition between continents about who should be the Pope.“

Tato anglická epizoda nabízí rozhovor s arcibiskupem z ugandské Kampaly a prvním biskupem nově vytvořené diecéze Kalaburagi v Indii. Oba přijeli do Česka oslavit 1050. výročí založení pražského biskupství. S hlavním městem je spojuje dlouholetá spolupráce s pražskou Arcidiecézní Charitou. Díky ní se v obou zemích šíří křesťanské hodnoty, vzdělání a základní péče o děti. Rozhovor nabízí vhled do problémů, kterým tamní církev čelí. V Ugandě řeší masivní migraci ze Súdánu a Konga či vysokou porodnost a soužití s muslimy. V Indii se naproti tomu snaží o dostupnost škol, harmonické soužití s hinduistickými fundamentalisty a mezináboženský dialog. Jaké výzvy má před sebou pražská Charita v Ugandě a Indii? Je budoucnost křesťanství mimo Evropu? Bude další papež z Afriky, nebo Indie? A existuje v církvi rasismus? Na tyto a další otázky odpovídá arcibiskup Paul Ssemogerere a biskup Robert Michael Miranda.

Foto: archiv podcastu


E88 | Benedikt Mohelník: „Biřmování a křest nás vnořují do dějin spásy.“

O Velikonocích přibylo nových křesťanů. Podle dominikána Benedikta Mohelníka je křest ponořením do Kristovy smrti a Kristova pohřbu. Velikonoční triduum je završeno Bílou sobotou, která je už od středověku nejpříhodnějším časem pro křest. U dospělých katechumanů následuje hned po křtu biřmování, které je ponořením do Ducha svatého. K iniciačním svátostem patří také přijímání eucharistie. Podle Benedikta Mohelníka by mělo být pořadí těchto svátostí prohozené. To, že biřmování většinou přichází až po prvním svatém přijímání, je podle něj anomálie. Jaký je rozdíl mezi křtem a biřmováním? Měli by příjemci svátostí měnit svůj životní styl? A o co se ochuzují ti, kteří k biřmování nepřistoupí? Na tyto a další otázky odpovídá v této epizodě dominikán Benedikt Mohelník.

Foto: archiv podcastu


E87 | Jana Vohralíková: „S Petrem Pavlem mě pojí snaha o životní opravdovost.“

Na Pražský hrad usedá čtvrtý prezident ČR. Z Kanceláře Senátu se na Pražský hrad přesouvá také Jana Vohralíková. V týmu Petra Pavla je jedinou ženou, který se aktivně hlásí k víře či křesťanským hnutím YMCA. S Petrem Pavlem pojí kancléřku snaha žít pravdivý život a hledat v každém okamžiku správnou cestu. Neúspěch v rámci nové role bude podle Jany Vohralíkové to, když bude česká společnost po 5 letech mandátu ještě více rozdělená. Jaké křesťanské hodnoty ji pojí s novým prezidentem? Bude Vohralíková tweetovat žalmy jako Ovčáček? V čem může být inspirativní manželství Petra a Evy Pavlových? A jak plánuje Pražský hrad spolupracovat s arcibiskupstvím? Nejen na tyto otázky odpovídá v této epizodě nová kancléřka Hradu Jana Vohralíková.

Foto: archiv podcastu


E86 | Miloš Doležal: „Toufara při mučení drželo něco nadpřirozeného.“

Faráře Josefa Toufara umučili komunisté před 73 lety. Na jeho dlouhé a brutální umírání dohlížel podle publicisty a básníka Miloše Doležala i tehdejší prezident Klement Gottwald. Doležala oslovil Toufarův příběh už v mládí. Mluvil s jeho příbuznými, farníky a dokonce i s těmi, kteří ho mučili a nakonec usmrtili. Historické podrobnosti a okolnosti jeho osudu shrnul v knize Jako bychom dnes zemřít měli. Ta ovšem vykresluje Toufara nejen jako mučedníka, ale také jako člověka, který měl pozitivní přístup k životu, nerozděloval, ale spojoval lidi. Jak vnímal sám Josef Toufar tzv. číhošťský zázrak? Proč chtěli komunisté Toufara zlikvidovat? A v čem spočívala jeho svatost? Na tyto a další otázky odpovídá v této epizodě básník, dokumentarista a novinář Miloš Doležal.

Foto: facebook p. Doležala


E85 | Jakub Jinek: „Nemůžete dělat dobrou politiku, pokud nejste dobrý člověk.“

Politolog a filozof Jakub Jinek má o výsledku prezidentských voleb jasno. Kontroverzní kandidát jako Andrej Babiš podle něj nemůže v dvoukolovém většinovém systému obstát. Hlavou státu by pak měl být slovy antických filozofů především dobrý člověk. Podle Jinka má mít prezident schopnost sjednocovat a usmiřovat. Jaké další vlastnosti jsou pro voliče důležité? Co by dnes českým politikům vytknul Platón? Jak moc nás při volbě hlavy státu ovlivňuje svatováclavská a Masarykovská tradice? A může se Česko vrátit zpět k nepřímé volbě prezidenta? Nejen na tyto otázky odpovídá proděkan Teologické fakulty UK doc. Mgr. Jakub Jinek, D.Phil..

Foto: aktualne.cz


E84 | František Čech: „Advent je příprava na věčnost.“

František Čech je tři roky kněz, který momentálně působí na faře v Praze ve Vinoři a v Čakovicích. Je to jeho první farnost, což s sebou přináší řadu výzev. Vedle duchovního doprovázení lidí je to třeba správa financí a majetků. Kromě radostí a strastí začínajícího kněze mluví František Čech i o tipech, jak prožít adventní dobu. On sám si například odinstaloval některé mobilní aplikace, na kterých tráví zbytečně moc času. V adventu bychom se podle něj měli soustředit na přítomnost, protože pouze v ní se můžeme setkat s Bohem. Jaký je lék na uspěchanost dnešní doby? Jak efektivně strávit dobu předvánoční? Proč je důležité zastavit se a začít vyvažovat? Poslouchejte tipy kněze Františka Čecha.

Foto: twitter.com/cech_fr


E83 | Bouma a Matějů: „Při biblické hodině v Shincheonji se skandovalo jméno Satana.“

Sekty v Česku jsou relativně úspěšné. Podle teologa a odborníka na náboženskou manipulaci P. Davida Boumy jsou jich tu desítky. Zkušenost s "populární" sektou Shincheonji má i paní Matějů. Ta v ní strávila několik měsíců. Rozhovor tedy nabízí pohled odborníka a zároveň člověka, který má s manipulativními náboženskými praktikami vlastní zkušenost. Jak se jim nejlépe vyhnout a jak jim odolat? Jaký je rozdíl mezi zdravým církevním společenstvím a sektou? Proč bychom se měli mít na pozoru před těmi, kdo mají klíč k Bibli a vidí svět černobíle? Na tyto a další otázky odpovídá Doc. Mgr. David Bouma, Ph.D. a paní Matějů, která si přeje zůstat alespoň v částečné anonymitě.

Foto: transkulturnikomunikace.cz


E82 | Pavel Svoboda: „Nejvíce pronásledovaní pro víru jsou křesťané.“

Blíží se Červená středa. #Red Wednesday je celosvětová připomínka lidí pronásledovaných pro víru. V Česku se akce uskuteční 23. listopadu 2022. Organizátory jsou: ČBK, Ekumenická rada církví a Federace židovských obcí. Podle politika a experta na evropské právo Pavla Svobody se počet pronásledovaných věřících ve světě zvyšuje. Svoboda vyznání je pak podle vysokoškolského pedagoga lakmusovým papírkem lidských práv. Nejvíce perzekuovaní jsou křesťané v Číně, KLDR či Iráku. Vymizí křesťanství na Blízkém východě úplně? Jak můžeme pronásledovaným křesťanům pomoci? Proč by se měli o téma zajímat i lidé bez vyznání? Na tyto a další otázky odpovídá doc. JUDr. Pavel Svoboda, Ph.D..

Foto: www.kdu.cz


E81 | Martin Loučka: „Paliativní péče neni o smrti, ale o dobrém životě před ní.“

Ředitel Centra paliativní péče PhDr. Martin Loučka PhD. se každý den zamýšlí nad smrtí. Dělá to nejen v rámci své profese, ale také ve svém osobním životě. Na konec našeho pozemského putování se podle něj nejlépe připravíme tím, že budeme žít dobrý život. Česko urazilo v oblasti paliativní péče za posledních 7 let obrovský kus cesty. Stále je ale tato služba málo dostupná a figuruje kolem ní řada mýtů. Přijímají křesťané zprávy o konci života lépe než nevěřící? Co zajímá děti s nevyléčitelnými nemocemi před smrtí? Jak bychom měli blízkým oznamovat těžké zprávy týkající se jejich zdravotního stavu? Na tyto a další otázky odpovídá psycholog Martin Loučka.

Foto: archiv podcastu


E80 | Marie Kolářová: „Někteří viděli třísku v očích západu, ale trám v očích Ruska ne.“

Kancléřka pražského arcibiskupství Marie Kolářová zastává jeden z nejdůležitějších manažerských postů v církvi. Vystudovala práva, teologii a ekonomii a v Arcibiskupském paláci šéfuje právnímu, personálnímu i IT oddělení. Podle Kolářové by se ženy mohly podílet na jmenování biskupů nebo zastávat post generálního vikáře. Jako bloggerka serveru Aktuálně.cz se věnuje také aktuálním geopolitickým tématům, o kterých mluví i v této epizodě. Čemu prospěla omluva papeže Františka za násilnou asimilaci původních obyvatel Kanady v 19. a 20. století? Jak vnímat pravoslavnou církev ve světle konfliktu na Ukrajině? Změní zastánci tradičních hodnot po válce na Ukrajině názor na Vladimira Putina? Odpovědi na tyto a další otázky má JUDr. Ing. Marie Kolářová, Th.D..

Foto: aktualne.cz


E79 | Helena Langšádlová: „Etický rozměr vědy je pro mě důležitý.“

Pro ministryni pro vědu, výzkum a inovace Helenu Langšádlovou jsou etické otázky vědy velmi důležité. Díky svým pravomocem může zasazovat křesťanské morální zásady i do legislativních rámců. Na základě židovsko-křesťanských kořenům převažuje v evropské vedě úcta k životu. Langšádlová má své etické hranice, které by při schvalování sporných výzkumů nepřekročila. Někdejší místopředsedkyně TOP 09 chce ve své funkci zvýšit počet českých vědkyň a docílit většího zapojení českých mozků do mezinárodních týmů. Jak motivovat ženy, aby se po mateřské vracely k výzkumu? Jak finančně podpořit doktorandy? A jak může věda reagovat na aktuální globální výzvy? Na to vše odpoví v této epizodě Helena Langšádlová.

Foto: vlada.cz


E78 | arcibiskup Jan Graubner: „Na rozhodnutí jsme měl dva dny.“

Jan Graubner byl z nominace na pražskeho arcibiskupa velmi zaskočený. To, že je žhavým kandidátem na post, nikdy nevěděl. I přes svůj vysoký věk předpokládá, že stráví na Pražském hradě několik let. Nechce ukazovat na rozdíly mezi lidmi, ale spojovat. Jaké jsou jeho priority ve farnostech? Proč si zatím ponechal stejné spolupracovníky jako kardinál Duka? A co říká na svůj fake profil na Twitteru? Na tyto a další otázky odpovídá 25. primas český Jan Graubner.

Foto: cirkev.cz


E76 | Jitka Rosypalová: „Rytmickou hudbu musí člověk dělat s pokorou.“

Jitka Rosypalová je sbormistryně kapely KaPři, se kterou hraje rytmickou hudbu na bohoslužbách a křesťanských akcích. Takzvané "kytarovky" jí ze začátku přišly divné a k smíchu. Pak ale zjistila, že texty rytmické hudby k ní promlouvají současným jazykem, a že se díky nim může modlit. Letos v létě uplyne 10 let od doby, kdy napsala svou první autorskou píseň. Jako profesionální zpěvačka se podílela na vzniku Směrnice ČBK, která upravuje pravidla používání rytmické hudby v liturgii. Podle Jitky Rosypalové jsou "kytarovky" trnem v oku v případě, že jsou nepřipravené a amatérské. Jak se tomu vyhnout? Na co by si měli hudebníci dávat při výběru písní na mši pozor? Mají v kostele zpívat i ti, co to neumí? A jaká je budoucnost varhan a zpěvů z kancionálu? Nejen na to odpovídá v této epizodě učitelka hudební výchovy a českého jazyka na pražském Gymnáziu Jana Nerudy Jitka Rosypalová.

Foto: archiv hosta


E75 | Tomáš Roule: „Seminář je něco jako příprava na bojovou misi.“

Tomáš Roule se podílí na formaci budoucích kněží na papežské koleji Nepomucenum v Římě. Seminář je podle něj něco jako příprava na bojovou misi, během níž člověk poznává třeba i to, jak čelit samotě a celibátu. Jako spirituál je duvěrníkem bohoslovců, které formuje, a kteří současně formují jeho. Nedostatek kněží je podle Tomáše Rouleho způsobený tím, že nejsme schopní něčemu zasvětit celý život. Z krize se ale církev musí poučit, změnit přístup a vyjít silnější. Může formace v semináři odhalit patopsychologické jevy u zájemců o kněžství? Mají seminaristé dovoleno pít alkohol? Má seminář nástroje, kterými zamezí sexuálním kauzám v církvi, které hýbou médii? Na tyto a mnohé další otázky odpoví kněz a kanovník Tomáš Roule.

Foto: archiv podcastu


E74 | Tomáš Mikulka: „To, co se podařilo Cyrilu a Metoději, je snem všech misionářů.“

Cyril s Metodějem jsou pro Slovany nejdůležitějšími křesťanskými misionáři. Díky nim dnes slavíme bohoslužby v národních jazycích, a tedy i v češtině. Význam bratrů ze Soluně by si ale měli uvědomovat i nevěřící. Slovanům totiž dali vlastní písmo i vzdělanostní úroveň vyspělé Byzantské říše. Badatel, historik, dominikán bratr Kliment si myslí, že Češi přínos Cyrila a Metoděje dlouhodobě podceňují. Největší popularitě se tito svatí těší v Bulharsku. Proč vůbec Cyril s Metodějem na Velkou Moravu přišli? Bylo jejich působiště skutečně poblíž dnešního Velehradu? Jak velký vliv měli Cyril s Metodějem na světové křesťanství? To jsou otázky pro kaplana pražského Arcibiskupského gymnázia Tomáše Mikulku.

Foto: archiv podcastu


Miloš Szabo

E73: „Neexistuje hřích, který by si nezasloužil rozhřešení.“

Kněz a církevní právník Miloš Szabo měl jako teenager otřesnou zkušenost ze zpovědí. Farář po něm, coby gymnazistovi chtěl, aby při vyznávání hříchů detailně popsal své erotické zkušenosti. Mladý Miloš se tehdy zařekl, že ke zpovědi už nikdy nepůjde. O několik let později vyměnil zpovědníka, stal se knězem, a napsal Knihu "Zpověď? Ne!". Teď ví, že svátost smíření je dar, který mnohdy neumíme využívat. Proč vůbec chodit ke svátosti smíření? V čem může kvalitní zpověď nahradit náštěvu psychologa? Jak podrobný by měl být výčet našich hříchů? A jak nejlépe kultivovat svědomí, kterým zlo poznáváme? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v této epizodě, tentokrát s farářem z Prahy - Bubenče Milošem Szabem.

Foto: archiv podcastu


Kateřina Lachmanová

E72: „Neodpuštění působí ve zranění jako infekce.“

Kateřina Lachmanová pomohla desítkám lidí vypořádat se se svými duševními zraněními. Ty se paradoxně nejčastěji dějí ve vztazích, kde panuje důvěra a blízkost. Láska totiž způsobuje naši větší zranitelnost. Duševní a duchovní ublížení se podle teoložky a psycholožky Lachmanové nevyhýbají ani křesťanům. Církev totiž nemá mechanismy, jak jim zabránit. V důsledku toho může docházet ke zneužití moci, které může eskalovat až k sexuálnímu násilí. Jak jsou čeští církevní představitelé otevření řešit problémy zneužívání? Jak odpouštět druhým křivdy a nezanevřít přitom na Boha? Jak se nejlépe vypořádat se svými zraněními z minulosti? Na to vše a více odpoví v této epizodě Kateřina Lachmanová.

Foto: svetviry.cz


Matúš Kocian

E71: „Staň se mnichem, zachráníš tím planetu.“

Matúš Kocian objevil více než 50 nových živočišných druhů. Jako kněz, entomolog a ekolog se považuje za posla zkázy. Podle Kociána nás čeká v budoucnu boj o základní zdroje a ani třídění odpadu a veganství nás v tomhle ohledu nezachrání. Jako křesťané, bychom ale neměli naději pověsit na hřebík a snažit se přemýšlet ekologicky. Ale jak? Je legitimní nemít děti kvůli přelidnění planety? Jak nepodlehnout zelenému byznysu a snobství? A proč je šetrný životní styl důležitý i pro papeže Františka? Na tyto i další otázky odpoví v této epizodě P. Matúš Kocián.

Foto: archiv podcastu


Filip Boháč

E71: „Panna Marie je poslední, kdo by se stavěl na Boží místo.“

O Panně Marii a jejích zjevení koluje řada konspiračních teorií. Daly by se nazvat takovými katolickými fake news. Podle převora Dominikánského kláštera v Praze Filipa Boháče se ale dají dobře rozpoznat. Uvnitř této epizody najdete návod. Panna Maria navíc nikdy nebude vyzývat k modlitbě k ní samé, ale bude vždy ukazovat na svého Syna. K čemu nás mohou motivovat mariánská dogmata? Jak rozumět současnému papežovu zasvěcení Ruska Panně Marii? A proč si v případě Růžence nemusíme úzkostlivě počítat každou modlitbu? Na tyto i další otázky odpoví v této epizodě šéf platformy Dominikánská 8 P. Filip Boháč. Pozn.: Všem, kdo mají problém s pochopením Kristovy matky, doporučuje náš host román Franze Werfela Píseň o Bernadettě. Ten ho údajně zbavil předsudků a odpověděl mu na řadu otázek typu: Proč se modlit k PM, když se můžu obracet rovnou k Bohu? Atp…
Omluva moderátorek: Tento rozhovor se kvůli technickým potížím natáčel dvakrát! Bohužel ani napodruhé se neobešel bez problému. Proto prosím omluvte zhoršenou kvalitu rozhovoru v průběhu prvních 15 minut.

Foto: archiv podcastu